Uczta podczas Impresji. Było pięknie, kolorowo i smacznie

fot. Gmina Koronowo
Po 5 latach przerwy (z uwagi na 2-letnią cykliczność i pandemię) w dniu 11 marca 2023 r. udało się zorganizować VII Koronowskie Impresje Kulturalno - Kulinarne.
Organizatorzy: Burmistrz Koronowa, Gminna Rada Kobiet w Koronowie, koordynująca pracą wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Koronowo (mamy ich aż 24!) tym razem do udziału w wydarzeniu zaprosili gminy: Dobrcz, Gostycyn i Jeżewo.
Ewa Szymańska - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet i Radna Rady Miejskiej w Koronnowie oraz Zenon Rydelski z Urzędu Miejskiego w Koronowie, Radny Rady Powiatu Bydgoskiego w roli prowadzących czuwali nad programem imprezy.
Piękne, kolorowe stoiska, prezentacje muzyczne w tym lokalnych zespołów i taneczne wszystkich gmin, konkurs kulinarny w dwóch kategoriach oraz rękodzielniczy, degustacja przy stole biesiadnym pełnym smacznych potraw złożyły się na regionalny i tradycyjny charakter impresji.
Impresje były też okazją do zaprezentowania się uczniów klasy Ia Szkoły Podstawiowej Nr 2 w Koronowie, startującej w konkursie "Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Komisje konkursowe miały trudne zadanie. W kulinariach w kat. potrawy mięsno - garmażeryjne, komisja w składzie: Wojciech Skoczek - kucharz w restauracji Diabelski Młyn w Koronowie, Włodzimierz Domek - Kierownik Pracowni Regionalistycznej WSG w Koronowie, Leszek Kuziak - Prezes Lokalnej Grupy Działania "Trzy Doliny”, Aleksandra Szews - Sekretarz Gminy Koronowo oceniła 22 potrawy pod względem: smaku, regionalności, oryginalności, łatwości przyrządzenia. W kategorii wypieki cukiernicze dokonano 24 zgłoszeń i oceniało je jury w składzie: Danuta Nitka - Cukiernia Nitka, Sonia Małecka - Słodkawa w Koronowie, Wiesław Zmudziejewski - Cukiernia, Andrzej Kubiak - Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.
Wyniki konkursu kulinarnego „Na potrawę kulinarną w ramach dziedzictwa regionalnego"
Kategoria: potrawy mięsno - garmażeryjne
I miejsce: KGW Bytkowice (policzki wieprzowe)
II miejsce: KGW Wiskitno (szczupak w galarecie)
III miejsce: KGW Belno, gmina Jeżewo (gęsia szyja pieczona)
Wyróżnienie: KGW Sołectwa Okole (pasztet z kaczki pieczony z żurawiną
Wyróżnienie: KGW Stronno, gmina Dobrcz (czarnina)
Kategoria: wypieki cukiernicze
I miejsce: KGW Bytkowice (rolada bezowa)
II miejsce: KGW Wiskitno (sernik)
III miejsce: KGW Mąkowarsko (makowiec dietetyczny)
Wyróżnienie: KGW Stary Dwór (jabłecznik)
Wyróżnienie: KGW Białe, gmina Jeżewo (tort „jeż”)
W rękodziele, komisja w składzie: Hanna Kulągowska - Puzio - fotograf, Tomasz Poraziński - Wioska Ginących Zawodów w Koronowie, Grażyna Chyła - Konecka - Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, Brygida Berkowicz - Wyrzykowska - Kierownik Wydziału Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji Urzędu Miejskiego w Koronowie, oceniła 23 prace, biorąc pod uwagę: materiały wykorzystane do wyrobu ozdoby, wygląd zewnętrzny, walory estetyczne, technikę, kształt, kompozycję, kolor itp. oraz nawiązanie do wiosennej/wielkanocnej pory roku.
Wyniki konkursu rękodzielniczego „Na najładniejszą ozdobę wiosenną/wielkanocną"
I miejsce: KGW Bagienica, gmina Gostycyn (kwiaty wiosenne)
II miejsce: KGW Wierzchucin Królewski (wielkanoc szyta na miarę)
III miejsce: KGW Tryszczyn (ptaszki)
Wyróżnienie: KGW Jeżewo (piejo kury piejo, że wiosna nadchodzi)
Wyróżnienie: KGW Kozielec, gmina Dobrcz (palma wielkanocna)
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszystkie reprezentacje gmin, którym dziękujemy za pomoc w stworzeniu atmosfery, otrzymały podziękowania oraz upominki.
Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w stworzenie takiej pięknej imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Koronowo, które włożyły dużo pracy i serca w przygotowania - za smaczne potrawy, dekorację sceny, przygotowanie stoiska promocyjnego i poczęstunku w tym pysznego żurku dla każdego, obsługę kawową i „porządkową” pomoc, wsparcie organizacyjne i logistyczne itp. Każdemu, kto dołożył nawet małą cegiełkę serdecznie dziękujemy! Gratulujemy zwycięzcom konkursów i już dziś serdecznie zapraszamy w 2025 roku na 8 edycję wydarzenia! Patronat nad impresjami objął Starosta Bydgoski Wojciech Porzych.
Wsparcia udzielili: Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”, Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza z siedzibą w Przysieku, Szkółka Drzew Ozdobnych Kempiak, Gminna Spółdzielnia Koronowo, Kwiaciarnia u Ewy z Wtelna.
Materiał: Gmina Koronowo
Galeria































































Czytaj również
- Panie wspólnie świętowały. Były życzenia, kwiatki i muzyka akordeonowa
- Piękne życzenia i kwiatki. W klubie świętowano Dzień Kobiet
- „Dzieci kwiaty". Rewelacyjny wieczór na zakończenie karnawału
- Tancerze odwiedzili Mieszkańców DPS w Koronowie. Podopieczni byli zachwyceni
- Walentynka dla MGOK Koronowo. Ogłoszenie wyników konkursu
Dodaj komentarz
Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.
(czytaj więcej)Dodatki do emerytur i rent w górę. Ile wyniosła waloryzacja w tym roku?

Co roku 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. #Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne, które w tym roku wzrosną o 14,8 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 294,39 zł.
(czytaj więcej)Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.
(czytaj więcej)Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzony od 2011 roku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. #Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!