Zobacz jesienną odsłonę Parków Narodowych współpracujących z PGE

fot. powierzone
PGE współpracuje z parkami narodowymi od 2020 roku. Działania realizowane są w# ramach autorskiego programu środowiskowego „Energia rytmu natury”. Wśród parków wspieranych przez PGE są: Biebrzański PN, Świętokrzyski PN, Roztoczański PN, Kampinoski PN, Słowiński PN, Wigierski PN, Magurski PN, Bieszczadzki PN oraz Narwiański PN.
W ramach współpracy, wspólnie z dziewięcioma parkami, PGE realizuje projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, badań naukowych oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Współpraca koncentruje się głównie na działaniach z zakresu czynnej ochrony gatunków zagrożonych, w tym monitoringu stanu i liczebności zwierząt oraz roślin w ekosystemach, realizacji badań naukowych, których wyniki służą m.in. zaplanowaniu działań ochronnych, a także zachowaniu bioróżnorodności czyli bogactwa roślin, zwierząt, terenów bagiennych i różnorodności krajobrazu w poszczególnych parkach narodowych. Prowadzony jest również szereg projektów edukacyjnych angażujących lokalne społeczności, dzieci i młodzież szkolną z otuliny parków, turystów odwiedzających parki oraz pracowników Grupy PGE i ich rodziny.
Cykl filmów przyrodniczych
Autorskim projektem PGE, realizowanym z wykorzystaniem materiałów video udostępnianych przez współpracujące parki, jest realizacja krótkich filmów ukazujących zachodzące zmiany w przyrodzie w różnych porach roku. Poprzez obrazy zarejestrowane z ukrycia w niedostępnych dla widza ostępach leśnych, seria ukazuje zmienność cyklów natury. Wykorzystanie nagrań z fotopułapek pozwala w niezachwiany dla środowiska naturalnego sposób podglądać życie dzikich zwierząt, obserwować tańce godowe ptaków i zrozumieć zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadejściem kolejnych pór roku.
Trzeci odcinek pt. „Jesień" zabiera widza w podróż, ukazując barwne jesienne pejzaże lasów, łąk i trzęsawisk. Możemy również podglądać jak różnorodne gatunki roślin i zwierząt przygotowują się do przetrwania zimowych miesięcy, gdy spadające temperatury i skracający się dzień dają sygnał do stopniowego przechodzenia w stan spoczynku. Dla jednych jesień to czas zahamowania wzrostu i ograniczenia procesów życiowych przy jednoczesnym zachowaniu pełnej zdolności do życia, dla innych czas na gody. Jesień w polskich parkach narodowych to czas, kiedy przyroda maluje swój najbarwniejszy obraz. Zobacz kolejny odcinek z cyklu „Energia Rytmu Natury” i dowiedz się, jak zmienia się tamtejsza flora i fauna.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Q8NHIle7ivQ
Spacerownik
PGE we współpracy z ośmioma parkami narodowymi przygotowała publikację prezentującą najciekawsze obiekty do zwiedzenia w parkach. „Spacerownik” zawiera mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas wizyt w parkach.
Link do pobrania spacerownika: https://www.gkpge.pl/grupa-pge/zrownowazony-rozwoj/srodowisko/energia-rytmu-natury
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Nowi mistrzowie w żołnierskim wieloboju. II edycja mistrzostw WOT

W dniach 14-16 lutego 2025 r. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało drugą edycję mistrzostw WOT w wieloboju żołnierskim. W zawodach udział wzięło blisko 150 Terytorialsów reprezentujących 20 Brygad Obrony Terytorialnej oraz drużyna z CSWOT.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Kota - 17 lutego. Jak rozpoznać, czy jest szczęśliwy?

Przypadający na 17 lutego Światowy #Dzień Kota to doskonała okazja do celebracji więzi między ludźmi i kocimi przyjaciółmi, a także na poszerzanie naszej wiedzy na temat tych czworonożnych towarzyszy. Jako opiekunowie zawsze chcemy mieć pewność, że nasze koty są szczęśliwe. Jak poznać, czy nasz pupil jest zadowolony z życia? Podpowiadamy – oto 7 oznak, że nasz kot jest szczęśliwy.
(czytaj więcej)Walentynki. Idealny moment, by zakochać się w zupełnie nowych smakach

Nieistotne czy tegoroczne walentynki #planujemy spędzić w parze, czy samotnie – ważne, aby tego dnia znaleźć czas na delektowanie się tym, co lubimy najbardziej. Święto zakochanych to także doskonała okazja by spróbować czegoś, na co do tej pory brakowało nam odwagi lub sprzyjających okoliczności. Być może zakochamy się w zupełnie nowych smakach, a z niektórymi składnikami lub przyprawami zwiążemy się na długie lata.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)