Dziś mamy 28 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

27 września 2021 0

Spłaciłeś wcześniej pożyczkę? Dowiedz się, jakie masz prawa!

Spłaciłeś pożyczkę przed terminem? Masz prawo do# zwrotu części prowizji i innych opłat.

(czytaj więcej)
27 września 2021 0

Jesień na drodze. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę!

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policjanci apelują do# kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia, Coraz częstsze, intensywne opady deszczu pogarszają warunki jazdy, znacznie wydłużając drogę hamowania. W konsekwencji prowadzić to może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.

(czytaj więcej)
26 września 2021 0

Bezpieczeństwo w biurze. Tych reguł musi przestrzegać pracownik

Po wielu miesiącach pracy zdalnej, coraz więcej osób wraca do# biur. To dobry moment, by przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputerów i innych urządzeń podłączonych do sieci w miejscu pracy. Stosujcie!

(czytaj więcej)
26 września 2021 0

Jakie obowiązki ma właściciel psa? O tych zasadach nie można zapomnieć

To na właścicielu czworonoga spoczywa odpowiedzialność za# swojego pupila. Pamiętajmy, że konsekwencje zdarzeń z udziałem zwierząt mogą być tragiczne zarówno dla nich, jak i dla osób postronnych.

(czytaj więcej)
25 września 2021 0

Telefon rozprasza uwagę. Wystarczy moment, aby doszło do tragedii!

Policjanci corocznie ujawniają na terenie całego kraju kilka tysięcy# wykroczeń drogowych dotyczących korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. W tej liczbie są wykroczenia popełnione przez kierujących wszystkimi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze, niezachowania bezpieczeństwa, co stwarza i powoduje często zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

(czytaj więcej)
09 września 2021 0

Sezon na grzybobranie w pełni. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach!

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy# modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

(czytaj więcej)
09 września 2021 0

„Czternastki” zostaną wypłacone z urzędu. Zapomnij o formalnościach

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w# tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

(czytaj więcej)
03 września 2021 0

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Nie zapomnijmy o odblaskach

Za oknem widać pogarszające się warunki atmosferyczne, co# zwiastuje koniec wakacji. Wcześnie zapadający zmrok, deszcz i mgła powodują słabszą widoczność na drodze. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży. Upewnijmy się, że nasze dzieci również mają odblaski, zanim wyruszą do szkoły.

(czytaj więcej)
02 września 2021 0

Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, co należy wiedzieć

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i# piesze wycieczki do lasów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami leśnych ostępów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw, aby wyjazd na grzyby był bezpieczny.

(czytaj więcej)
18 sierpnia 2021 0

Zapomnij o wizycie w urzędzie. Potrzebujesz tylko profilu zaufanego

Potrzebujesz odpisu aktu stanu cywilnego? Nie musisz iść do# urzędu. Zajrzyj na GOV.pl i załatw to przez internet. e-Polak potrafi!

(czytaj więcej)
18 sierpnia 2021 0

Jazda na suwak. Przypominamy zasady i wskazujemy błędy (film)

Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko# zwykła uprzejmość, ale obowiązek dla wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo ruchu i minimalizowanie utrudnień dla kierowców.

(czytaj więcej)
17 sierpnia 2021 0

Renta rodzinna również w wakacje. Trzeba spełnić kilka warunków

Maturzyści, którzy w tym roku rozpoczynają studia, lub# studenci, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają drugi, mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje. Muszę jednak spełnić pewne warunki.

(czytaj więcej)
17 sierpnia 2021 0

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. To również okres „żniw” dla złodziei

Okres letni jest dla wielu czasem beztroski, rozluźnienia, radości, wyjazdów na# upragnione wakacje, jednak pamiętajmy, że złodzieje nie mają urlopu! A okres wakacji to często czas, kiedy kradną najwięcej!

(czytaj więcej)
16 sierpnia 2021 0

Powiadomienia z ZUS-u mogą być łatwiejsze? Wybierz sms lub e-mail

Coraz częściej dokumenty możemy składać# elektronicznie. Przesyłanie wniosków droga internetową to oszczędność czasu i pieniędzy. Pismo złożone w wersji cyfrowej skraca czas trwania postępowania. Do tego nie ponosi się kosztów wydruku i przesyłki dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych większość wniosków ma również dostępną w wersji online, a niektóre z nich można złożyć tylko w taki sposób.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2021 0

Nie tylko seniorzy tracą oszczędności życia. Oszuści modyfikują swoje metody

Pomimo wielu apeli policji w mediach czy na# spotkaniach online bądź w realu, zdarzają się nadal osoby wykorzystywane przez oszustów. Stosują oni coraz to bardziej pomysłowe metody, by dotrzeć nie tylko do seniorów. Zdarzają się też oszukani ludzie młodsi. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy uniknąć utraty naszych oszczędności życia.

(czytaj więcej)
0

Podsumowanie wakacji. Jak Polacy najczęściej spędzili letni wypoczynek?

Czas letnich urlopów dobiega końca. Jak i gdzie je# spędzaliśmy? Czym kierowaliśmy się wybierając miejsce wypoczynku? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki zrealizowanego badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021”.

(czytaj więcej)
0

Luksus w dzisiejszych czasach. O czym najczęściej marzą Polacy?

Ponad 70% Polaków zapytanych przez# serwis Prezentmarzeń stara się spełniać marzenia. Tylko 11% czeka biernie licząc, że same się spełnią. Zdaniem 40% respondentów badania „O czym marzą Polacy w 2021 roku?” luksusem w dzisiejszych czasach jest niezależność finansowa pozwalająca realizować plany i marzenia.

(czytaj więcej)
0

Co 5. Polak choruje na otyłość. Konsekwencje niewidoczne gołym okiem

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za# dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej ”Otyłość epidemią XXI wieku” wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie. Koszty pośrednie, choć trudne do oszacowania (wynikające z absencji w pracy, utraconych podatków lub dochodów) wynoszą około 10 mld zł rocznie.

(czytaj więcej)
0

Wesela coraz droższe. Młoda para wydaje średnio 40 tysięcy złotych

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z# roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

(czytaj więcej)