Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
01 marca 2023

Od dzisiaj w Koronowie zapłacimy więcej za śmieci. 34 zł i 87 zł to nowe stawki

fot. pixabay

fot. pixabay

Niestety, spełniły się nasze wcześniejsze przewidywania i od 1 marca# mieszkańcy gminy Koronowo będą płacić więcej za odbiór odpadów komunalnych. Stawka „pogłówna” za odpady segregowane wzrosła o 7 zł z 27 zł do 34 zł miesięcznie. Natomiast miesięczna opłata za odpady zmieszane to 87 zł, zamiast 88 zł. Pozostawiono jednakże ulgi „rodzinną” i za kompostowanie.

W maju zeszłego roku w artykule „Czy podwyżka opłat za odpady komunalne jest nieunikniona?!” pisaliśmy o przewidywanej zmianie (podwyżce) tej opłaty. Niestety, tak się stało i od marca koronowianie zapłacą dużo więcej za śmieci.

Nie było korekty opłaty
Dla przypomnienia. W marcu 2021 r. wprowadzono w gminie Koronowo wyższe opłaty śmieciowe. Od tego czasu mieszkańcy płacą 27 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane oraz 88 zł za odpady zmieszane. Obowiązują także ulga dla „piątej i następnej osoby zamieszkującej tę samą nieruchomość” - 22 zł. Ponadto przyjęto ulgę za kompostowanie odpadów zielonych o 4 zł mniej dla stawki, czyli 23 zł. Stawki te przez dłuższy czas należały do najniższych w powiecie bydgoskim. Wiadomo było jednak, ze ten stan długo nie potrwa. W roku 2022 ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk (później z tej funkcji została odwołana) zapytała burmistrza Koronowa. – Czy jest planowana i od kiedy podwyżka opłat za odpady? Szulta-Romaniuk przedstawiła obawy mieszkańców. Wskazała, że w sąsiednich gminach opłaty wzrosły. Zaproponowała, aby rozważyć niewielką podwyżkę (o 2 – 3 zł), aby później nie trzeba było gwałtownie podnieść stawki. Tak się nie stało. W efekcie gmina Koronowo do końca lutego 2023 r. utrzymała stawki.
Na zapytanie radnej Szulty-Romaniuk, wówczas wyjaśnień udzielił zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski: – Stan gospodarki odpadami poddawany jest analizie w każdym kwartale danego roku – zaznaczył wiceburmistrz i dalej wyjaśnił, że samorząd Koronowa podpisał umowę z: – Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o.o. na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu gminy”. Zakład jest zobowiązany do „przeprowadzenia szczegółowej analizy. Z pobranych opłat Gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w skład których wchodzi miedzy innymi koszt umowy odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych – przedstawił zakres umowy Marszelski. Zastępca burmistrza wyjaśnił także, iż doszło do zmian w prawie, dzięki którym samorząd może dopłacać do „komuny śmieciowej”. (Jak wskazano wyżej pierwotnie zakładano, że system będzie się bilansował z opłat wnoszonych przez mieszkańców). Tak postąpiły m.in. samorządy gminy Białe Błota, Osielsko czy Solec Kujawski, które dotują odbiór odpadów. Samorząd Koronowa się wówczas na dotacje nie zdecydował.

O 7 zł więcej na „głowę”
Jak wskazano wyżej, gmina nie podwyższyła w zeszłym roku opłaty. Jednakże z przedstawionego sprawozdania ZGKiM za rok 2022 wynikało, że utrzymanie stosunkowo niskiej opłaty śmieciowej jest niemożliwe. Wynika to m.in. z wysokiej inflacji, a co za tym idzie także wzrostem cen paliw, które wpłynęły na koszty funkcjonowania „komuny śmieciowej”. Znacznie wzrosły również ceny odbioru poszczególnych frakcji odpadów.

W piątek (3 lutego) zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Koronowie. Przedstawiono projekt uchwały w której zaproponowano podwyżkę opłaty stawki „pogłównej” za odpady segregowane z 27 zł do 35 zł oraz opłaty za odpady niesegregowane z 88 zł do 90 zł. Proponowano także ulgę dla „piątej i następnej osoby zamieszkującej tę samą nieruchomość” - 30 zł.

Proponowane stawki wzbudziły duże poruszenie u radnych. Radny Piotr Mitera wskazał, że po wprowadzeniu ulgi w wysokości 4 zł, za kompostowanie odpadów, znacznie wzrosła ich ilość – jest to oszczędność dla gminy, gdyż nie trzeba ich wywozić. Dlatego zaproponował, aby wprowadzić dużą ulgę dla osób kompostujących odpady zielone z 4 zł do 10 zł. Wniosek ten odrzucono. Inną filozofię przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Guziński, który ocenił, że nie można faworyzować mieszkańców, którzy mogą mieć kompostowniki, kosztem osób mieszkających w mieście. Dlatego zaproponował, by rozważyć stawkę w wysokości 34 zł zamiast 35 zł. Radny Tomasz Skotnicki zwrócił uwagę, że gdyby przeliczyć koszty na stawkę dla mieszkańców, to musiałaby ona wynosić 37 zł, więc już na starcie gmina musi dopłacić do systemu. Skarbnik gminy Marcin Kłodziński potwierdził te dane, wskazując, że w tym roku samorząd dopłaci do systemu ok. 1 mln 300 tys. zł.

Po dyskusji ustalono, że stawka wzrośnie do 34 zł za odpady segregowane oraz 87 zł za odpady zmieszane. Gmina utrzymała ulgę dla „piątej i następnej osoby zamieszkującej tę samą nieruchomość” - 29 zł. Nadal ma obowiązywać ulga za kompostowanie odpadów zielonych o 4 zł mniej dla stawki podstawowej czyli 30 zł.
Za podwyżką opowiedziała się Rada Miejska. Za było 18 radnych: Patryk Bociek, Henryk Borowicz, Tomasz Gordon, Bogusław Guziński, Mirosława Holka, Artur Koper, Marian Kuropatwiński, Elżbieta Mojzesowicz, Wojciech Orliński, Sławomira Polewana, Ilona Pubanc, Olech Raddatz, Tomasz Skotnicki, Maciej Szlagowski, Katarzyna Szulta-Romaniuk, Ewa Szymańska, Małgorzata Szymczak, Mariusz Weleziński. Przeciw były dwie osoby: Katarzyna Karwat i Piotr Mitera. Od głosu wstrzymał się Stanisław Gliszczyński.

Nowe stawki obowiązywać będą od 1 marca.
Jednocześnie radni podjęli kolejną uchwałę o dotowania odbioru odpadów. Jaka będzie to kwota okaże się na koniec roku.
Decyzję o podwyżce wyjaśnił na profilu społecznościowym burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Była to decyzja trudna, jak zawsze kiedy w grę wchodzą dodatkowe obciążenia finansowe naszych mieszkańców. Jednak sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja powodują, że koszty utrzymania systemu odpadów komunalnych rosną. W roku 2023 kwota ta wzrasta w stosunku do roku 2022 o ponad 1 mln 300 tys. zł. Najwyższy koszt - zagospodarowania odpadów - w roku 2023 wyniesie ponad 3 mln 400 tys. zł. Ten koszt będziemy musieli ponieść my wszyscy - mieszkańcy Gminy Koronowo”.
Zmiany zachodzące w opłacie śmieciowej na przestrzeni ostatnich lat przedstawiliśmy w tabeli.

Tabela nr 1. Zmiana stawek opłaty śmieciowej w gminie Koronowo w latach 2019 – 2023
Miesięczne stawki za odpady komunalne w roku 2019 Od 1 stycznia 2020 r. Od 1 marca 2021 r. Od 1 marca 2023 r.
Za gospodarowanie segregowanymi odpadami komunalnymi od osoby zamieszkującej daną nieruchomość 12 zł 20 zł 27 zł 34 zł
Za gospodarowanie segregowanymi odpadami komunalnymi dla piątej i następnej osoby zamieszkującej tę samą nieruchomość jednorodzinną/ lokalową 5 zł 10 zł 22 zł 29 zł
Wysokość ulgi z tytułu posiadania i kompostowania odpadów w przydomowym kompostowniku za 1 osobę miesięcznie brak 50 gr 4 zł 4 zł
Miesięczna stawka płacona od osoby za odpady niesegregowane 25 zł 80 zł 88 zł 87 zł
Opłata ponoszona przez 5-osobową rodzinę korzystającą z ulg za kompostownik i segregującej odpady 53 zł 87 zł 50 gr 110 zł 145 zł
Opłata ponoszona przez 5-osobową rodzinę nie korzystającej  z ulg za kompostownik i segregującej odpady 53 zł 90 zł 130 zł 165 zł
Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    marglo, w dniu 03-03-2023 14:30:55 napisał:

    Przecież musi być kasa na premię dla włodarzy i podwyżki dla radnych

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)