Dziś mamy 25 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:
08 kwietnia 2024

IV Turniej Baśniowy w ZSAE Karolewo. Niezapomniane wrażenia

Fot. Weronika Kazimierska / Hubert Redzimski

Fot. Weronika Kazimierska / Hubert Redzimski

Pewien nieznany autor powiedział: „Największym darem, jaki możesz komuś ofiarować,# jest Twój czas. Bo kiedy ofiarujesz komuś swój czas, dajesz mu cząstkę życia, której nigdy nie odzyskasz.” Motywem przewodnim IV Turnieju Baśniowego w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina był właśnie CZAS, który został wylosowany na ubiegłorocznej uroczystości.

W tym roku, tak jak w latach wcześniejszych, turniej został objęty Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Bydgoskiego Pana Wojciecha Porzycha oraz Honorowym Patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, a także otrzymał Patronat Merytoryczny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

W tegorocznej edycji uczniowie szkół podstawowych startowali w dwóch kategoriach: test wiedzy o baśniach, który odbył się przed częścią oficjalną oraz konkurs literacki na opowiadanie twórcze – baśń. W sumie zgłosiło się 130 uczestników z dziesięciu szkół: ze szkoły podstawowej nr 2 z Koronowa, szkoły podstawowej z Kotomierza, Borówna, Dobrcza, Serocka, Łowinka, Pruszcza, Zespołu Szkół nr 8 z Bydgoszczy, szkoły podstawowej nr 1 oraz nr 2 z Tucholi. 5 kwietnia wszyscy uczestnicy oraz ich nauczyciele, rodzice i opiekunowie odwiedzili szkołę w Karolewie.

Prace były sprawdzane przez doradców metodycznych: panią Elżbietę Zmarzlak i panią Ewę Kujawę, a także przez polonistki z ZSAE Karolewo: panią Małgorzatę Kaźmierczak i panią Annę Ligman. Natomiast test wiedzy przygotowali: historyk pan Piotr Groll, pedagog i bibliotekarz pani Beata Śniadowska oraz dyrektorki gminnych bibliotek: z Pruszcza – pani Aleksandra Rosińska-Burek oraz z Dobrcza: pani Agnieszka Lewandowska.

Uroczystość uświetniła obecność dyrektora szkoły pana Stanisława Busia oraz wicedyrektora pani Renaty Jurak-Muziewicz, a także wizyta konsultanta i kierownika pracowni humanistycznej z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: pani Iwony Rostankowskiej.

Niektórzy uczestnicy wzięli udział tylko w teście, była grupa skupiona wyłącznie na pisaniu baśni, ale byli też tacy, którzy wzięli udział w obu konkurencjach. Z tego względu pojawiły się uczennice, które dwukrotnie pojawiły się na podium! Do testu wiedzy o baśniach zgłosiło się 58 uczestników, natomiast baśnie napisało – 115 uczniów. Wyniki turnieju wyglądają następująco:

1. Test wiedzy o baśniach:

1 miejsce – Natalia Wicichowska - SP2 Koronowo
2 miejsce – Martyna Lustig - SP2 Koronowo
3 miejsce – Oliwia Kowalska – SP2 Koronowo
wyróżnienie – Zofia Seweryn – SP Pruszcz, Natalia Plewińska – SP Kotomierz, Maja Jakoby – SP Serock, Martyna Mamel – SP 2 Koronowo

2. Konkurs literacki – baśń – klasy 4-5

1 miejsce – Anna Murat – ZS8 Bydgoszcz
2 miejsce – Wiktoria Gadek – SP Pruszcz
3 miejsce – Róża Kosz – SP Łowinek
wyróżnienie – Magdalena Wnęk – SP Serock, Amelia Modlisz – SP Kotomierz

3. Konkurs literacki – baśń – klasy 6

1 miejsce – Ziemowit Mierzwa – SP Borówno, Marta Lustig – SP Koronowo
2 miejsce – Emilia Grochowska – SP Serock, Natalia Wicichowska – SP Koronowo
3 miejsce – Martyna Dadak – SP Borówno, Agata Spica – SP2 Tuchola
wyróżnienie – Wiktor Urowski – SP1 Tuchola, Szymon Murat – ZSZ 8 Bydgoszcz, Nela Jasnoch – SP2 Tuchola

4. Konkurs literacki – baśń – klasy 7-8

1 miejsce – Filip Stachecki – SP Pruszcza
2 miejsce – Hubert Mitkowski – SP2 Koronowo, Nadia Szymańska – SP1 Tuchola
3 miejsce – Martyna Skorupa – SP Pruszcz, Zofia Szukaj – SP Dobrcz

Uroczystość przygotowała klasa III technikum pod kierunkiem wychowawcy pani Anny Ligman. Na początku wszyscy goście mieli okazję zobaczyć piękny taniec: walc w wykonaniu maturzystki Joanny Witkowskiej oraz absolwenta szkoły Łukasza Żydowicza. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja trzech wybranych baśni, które zajęły różne miejsca w konkursie. Nie zabrakło też poezji oraz nastrojowej muzyki, której dźwięki zabierały uczestników do magicznej krainy baśni.

Był też czas na zwiedzanie szkoły, obiad w szkolnej stołówce, a po rozdaniu nagród – występ teatralny uczniów ze szkoły w Serocku, którzy pod opieką pani Elżbiety Zmarzlak przedstawili dwie pantomimy: „Kot w butach” i „Śpiąca królewna”.

Prowadzącymi oraz czytającymi baśnie, wiersze byli: Rozalia Szamrowicz, Alicja Siuda, Julia Wardzińska, Marta Boczek, Oliwia Mazurkiewicz, Mikołaj Świtoń, Bartosz Wenderlich i Ksawery Zdziarski, którzy również otrzymali nagrody za swój udział w całym przedsięwzięciu.

Podczas rozdania nagród jeden z uczniów – Filip Stachecki z Pruszcza został poproszony o wylosowanie motywu literackiego na „V Turniej Baśniowy w Karolewie” – został nim: LAS…

Tegoroczni uczestnicy opuścili szkołę w bardzo dobrych nastrojach i już myślą o kolejnym konkursie! Zapraszamy
już za rok!

Materiał: koordynator konkursu - Anna Ligman

Fot. Weronika Kazimierska, Hubert Redzimski

Oceń artykuł: 13 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)