Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
06 czerwca 2024

Czy wiesz, że... Legalizacja urządzenia wodnego

fot. Gmina Koronowo

fot. Gmina Koronowo

(…) Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego# lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację ?

Posiadasz staw rybny, który powstał bez pozwolenia wodnoprawnego? A może zbudowałeś pomost i tego nie zgłosiłeś? Jest to tzw. samowola, za którą grożą kary. Możesz jednak zalegalizować takie urządzenia.

O tym jak to zrobić dowiesz się poniżej.

Zgodnie z art. 190 ust 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2023, poz. 1478 ze zm.) „Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację, do którego dołącza odpowiednio dokumenty, o których mowa w art. 407 ust. 2 oraz w art. 422.”

Co to są urządzenia wodne?

Urządzenia wodne to urządzenia i budowle, które służą do korzystania z zasobów wodnych lub ich kształtowania, np. pomosty, wyloty kanalizacyjne, drenaże rozsączające, stawy. W szczególności urządzenia wodne wymienione są w art. 16 pkt 65 ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo Wodne.

Jak zalegalizować urządzenie wodne?

Jeśli jesteś właścicielem nielegalnie wykonanego (bez pozwolenia wodnoprawnego) urządzenia wodnego, możesz wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Do wniosku należy dołączyć operat wodnoprawny oraz inne wymagane dokumenty.

Jakie są konsekwencje niewystąpienia z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego?

Jeśli nie wystąpisz z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego, możesz otrzymać zakaz dalszego korzystania z niego, a także obowiązek jego likwidacji. Ponadto samowola grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną.

Ile kosztuje legalizacja urządzenia wodnego?

Jeśli Twoje urządzenie nie narusza ustaleń obowiązujących przepisów prawnych oraz nie zagraża środowisku wodnemu, otrzymasz decyzję o legalizacji urządzenia wodnego. W decyzji wpisana będzie informacja o obowiązku zapłaty opłaty legalizacyjnej. Stawka opłaty każdego roku podlega zmianie. Od 1 stycznia 2024 r. opłata legalizacyjna wynosi jednostkowo 5720,17 zł. Co więcej, jeżeli posiadasz więcej urządzeń wodnych do zalegalizowania, ta opłata będzie dotyczyła każdego urządzenia z osobna.

Czy organ może odmówić legalizacji urządzenia wodnego?

Tak. Jeśli nie spełniasz warunków legalizacji urządzenia wodnego, jednostka Wód Polskich wyda decyzję o likwidacji urządzenia wodnego. Dodatkowo poda termin likwidacji oraz ustali warunki jej wykonania. W przypadku, gdy likwidacja urządzenia jest niemożliwa ze względów technicznych lub ekonomicznych, jednostka Wód Polskich może wydać decyzję, która nakaże Ci wykonać urządzenie zapobiegające szkodom.

Opracujemy dla Ciebie operat wodnoprawny

Informacja: Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Krajobrazu i Zarządzania Energią

Materiał: Gmina Koronowo

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)