Dziś mamy 28 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:
17 sierpnia 2021

Zachowanie wypoczywających odbiegało od idealnego. Interweniowali policjanci

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

W czasie minionego weekendu policjanci ogniwa wodnego# bydgoskiej komendy stacjonujący nad Zalewem Koronowskim mieli pełne ręce roboty. Interweniowali wobec osób używających ognia w lesie bądź w bliskiej odległości ściany lasu, pływających łodzią o mocy przekraczającej dopuszczalną jej moc na Zalewie Koronowskim, a także pomagali osobom, którym przewrócił się jacht i zabezpieczali rajd rowerowy.

W sezonie letnim bydgoskim "wodniakom" pracy nie brakuje. W trakcie minionego weekendu (13-15.08.2021) policjanci pełnili swoje służby na Zalewie Koronowskim, ale nie tylko. Oto kilka przykładów, kiedy policjanci musieli interweniować.

W piątek policjantów wspierali leśnicy z Nadleśnictwa Zamrzenica. Funkcjonariusze wspólnie z leśnikami kontrolowali te tereny pod kątem łamania przepisów związanych m. in. z używaniem ognia w lesie (np. rozpalaniem ognisk) czy wjazdem pojazdami do lasów. Patrolując lasy w rejonie Zalewu Koronowskiego zauważyli grupę osób, która postanowiła zrobić imprezę w lesie i rozpaliła tam grilla.

Następnego dnia również zachowania osób korzystających z wypoczynku nad wodą czy w lesie odbiegały od idealnych. Policjanci interweniowali wobec osoby, która nie mając uprawnień holowała tzw. „banana” po Zalewie Koronowskim. Następnie w ręce policjantów wpadł sternik, który pływał łodzią o mocy przekraczającej dopuszczalną na Zalewie Koronowskim. Na tym jednak nie koniec, bo kolejne osoby postanowiły używać ognia w lesie rozpalając ognisko.

Zaznaczyć należy przy tym, że powyższe wykroczenia zagrożone są mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych, bądź skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Natomiast w niedzielę policjanci otrzymali zgłoszenie o jachcie kabinowym, który wywrócił się w rejonie Sokole – Kuźnicy. Po dopłynięciu na miejsce policjanci zobaczyli jacht w wodzie wywrócony do góry dnem. Okazało się, że cztery osoby nim płynące zdołały wcześniej dopłynąć do brzegu i nie potrzebowały pomocy. Na miejsce zostały wezwane inne służby, by pomóc policjantom odholować żaglówkę do miejsca cumowania.

W niedzielę również policjanci z ogniwa wodnego zabezpieczali rajd rowerowy „Rowerowa Brzoza”. Za jego zabezpieczenie oraz wieloletnią współpracę policjanci otrzymali podziękowania od organizatorów i pamiątkowe statuetki.

Obowiązujące przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo na wodzie, jednak nie brakuje lekkomyślnych osób, które je łamią. Należy, bowiem pamiętać, że nawet mała ilość wypitego alkoholu znacznie opóźnia czas reakcji i ostrość widzenia. Dodatkowo zgodnie z prawem statek, żaglówkę lub rower wodny, którym kieruje osoba nietrzeźwa można usunąć z wody na koszt użytkownika. Policjanci przestrzegają entuzjastów pływania na wodzie przed brawurą i przypominają, że osoba kierująca łodzią jest odpowiedzialna również za jej pasażerów.

W dalszym ciągu policjanci apelują o rozwagę podczas korzystania z lasu oraz o stosowanie się do przepisów dotyczących zakazu wjeżdżania pojazdami do lasów, rozpalania ognia w bliskim sąsiedztwie lasu i innych przepisów mających zapewnić bezpieczeństwo w lesie i jego okolicy.

Materiał: podkom. Lidia Kowalska - Zespół Prasowy KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Podsumowanie wakacji. Jak Polacy najczęściej spędzili letni wypoczynek?

Czas letnich urlopów dobiega końca. Jak i gdzie je# spędzaliśmy? Czym kierowaliśmy się wybierając miejsce wypoczynku? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki zrealizowanego badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021”.

(czytaj więcej)
0

Luksus w dzisiejszych czasach. O czym najczęściej marzą Polacy?

Ponad 70% Polaków zapytanych przez# serwis Prezentmarzeń stara się spełniać marzenia. Tylko 11% czeka biernie licząc, że same się spełnią. Zdaniem 40% respondentów badania „O czym marzą Polacy w 2021 roku?” luksusem w dzisiejszych czasach jest niezależność finansowa pozwalająca realizować plany i marzenia.

(czytaj więcej)
0

Co 5. Polak choruje na otyłość. Konsekwencje niewidoczne gołym okiem

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za# dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej ”Otyłość epidemią XXI wieku” wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie. Koszty pośrednie, choć trudne do oszacowania (wynikające z absencji w pracy, utraconych podatków lub dochodów) wynoszą około 10 mld zł rocznie.

(czytaj więcej)
0

Wesela coraz droższe. Młoda para wydaje średnio 40 tysięcy złotych

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z# roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

(czytaj więcej)