Wizyta duszpasterska w Dąbrówce. Biskup "kolędował" na terenie wiejskiej parafii

fot. Marcin Jarzembowski
„Szok i niedowierzanie” – mówią Iza i Jacek, którzy wraz z trzynastoletnim synem Igorem przywitali w# drzwiach ordynariusza diecezji bydgoskiej – bp. Krzysztofa Włodarczyka. Domy na terenie parafii Dąbrówka Nowa były pierwszym etapem jego odwiedzin duszpasterskich, tzw. „kolędy”.
Dla biskupa to jednak zupełnie coś normalnego, co jest wpisane w codzienną posługę duszpasterską. To okazja do spotkania z wiernymi, którzy tworzą wspólnotę parafialną, w tym wypadku również diecezjalną. To radość, że można wejść i chwilę być z nimi w wymiarze modlitewnym. Także w duchu synodalności to okazja do słuchania, tak bezpośrednio w ich przestrzeni, gdzie mieszkają i możliwość współuczestnictwa w tym wszystkim – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Parafia Dąbrówka Nowa położona jest kilka kilometrów od Bydgoszczy. – Czujemy się zaszczyceni. Mamy świadomość wyjątkowego charakteru takiej wizyty. Kolęda jest spotkaniem z księdzem proboszczem, a dziś dreszczyk emocji, że odwiedza nas ksiądz biskup – dodali Iza i Jacek. Wizyta na terenie parafii trwała kilka godzin. – Niesamowicie ciepły człowiek, nie czuje się w ogóle dystansu. Cudownie, że potrafi wychodzić do ludzi, także z zaskoczenia, nie oczekując żadnych honorów. Jest to piękne – podsumowali małżonkowie.
Dla ks. Macieja Chmielewskiego były to pierwsze odwiedziny duszpasterskie w parafii. Wcześniej nie mogły się odbyć, najpierw z powodu pandemii, a w ostatnim roku choroby. – Panu Bogu dziękuję za to, że ludzie tak bardzo otwierają się na zaproszenie kapłana. Dziękuję im także za modlitwę, której tak mi potrzeba. Chcę być bliżej nich i jak najdłużej służyć jako proboszcz – powiedział.
Ksiądz Maciej bardzo ceni sobie bezpośredni kontakt z wiernymi. – Ta bliskość i rozmowa są bardzo ważne, ponieważ w ten sposób umacnia się więź pomiędzy pasterzem a wiernymi. Każda rodzina jest domowym kościołem, w którym obecny jest Pan Jezus. Sensem tych odwiedzin jest właśnie spotkanie z Chrystusem mieszkającym z tymi ludźmi i wołanie dla nich o Boże błogosławieństwo – dodał ks. Chmielewski. – Rodziny były bardzo poruszone i wdzięczne za to, że biskup przyjeżdża nie tylko na wizytację, czy bierzmowanie, ale odwiedza ich tam, gdzie mieszkają – podsumował proboszcz parafii w Dąbrówce Nowej.
Materiał: Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu
Galeria










Czytaj również
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)