Dziś mamy 15 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
14 marca 2024

Wiosna na 18 południku. Marsz na orientację

fot. freepik

fot. freepik

Bydgoskim przywitaniem wiosny jest tradycyjny Marsz na Orientację po 18 Południku. #Bydgoszcz ma to szczęście, że przez sam środek miasta przechodzi południk, dzięki któremu miasto jest bardzo wyraźnie ulokowane na mapie globu. Bydgoszcz jako jedyne miasto na świecie ma też swój lokalny czas, który jest o 12 minut wcześniejszy niż „zegarkowy” czas środkowoeuropejski, zwany urzędowym. Dokumentuje to zegar na Starym Rynku.

Bractwo 18 Południka wraz z samorządami lokalnymi wyznacza Słoneczny łuk 18 południka polegający na trwałym oznaczeniu przebiegu 180E. Jak dotąd znaki takie mają: Sztokholm (stadion narodowy) Kościerzyna, Koślinka gm. Tuchola, Stary Sumin i Cekcynek gm. Cekcyn, Bysław gm. Tuchola, Bydgoszcz (12 znaków, w tym zegar z czasem lokalnym), Nowe Smolno (skrzyżowanie z 53°N), Mamlicz, Szeroki Kamień, Sadłogoszcz, Jeżewo w pow. żnińskim.

Marsz na Orientację dostępny jest dla każdego niezależnie od wieku, gdyż ma dwie trasy - trudniejszą i łatwiejszą. Nie odbywa się też pod presją czasu, gdyż można go odbyć w ciągu 4 godzin, choć rekordziści zazwyczaj potrzebują 45 minut. Polega na przejściu trasy 3-4 kilometrów i znalezieniu oznaczonych na mapie obiektów. Zadania uzupełniają pytania związane z historią Bydgoszczy.

Marsz odbędzie się 16 marca 2024 roku (sobota). Wystartuje ze Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34, a zakończy się w stacji wodociągowej w lesie Gdańskim. Odbieranie map w godzinach 10-12.00.

Udział w marszu możliwy jest także bez uprzedniego zgłoszenia. Wystarczy przyjść do punktu startowego po odbiór materiałów. Zapraszamy wszystkich bez względu na pogodę.

Materiał: Akant

Oceń artykuł: 59 58

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)