Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
27 marca 2023

Wielkanocne 2 w 1. Jaja w skorupkach faszerowane kiełbasą

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Oczywiście #kiełbasy i ku-rzych jaj! To produkty od razu kojarzące się ze świątecznym posiłkiem. Nie musimy jednak podawać ich w klasyczny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby subtelnie zerwać z tradycją i stworzyć z nich jedno danie – jaja w skorup-kach faszerowane kiełbasą!

Kiełbasa na wielkanocnym stole symbolizuje zdrowie, płodność i dostatek materialny, z kolei jajka to symbol zmartwychwstałego Jezusa, ale też oznaka nowego, odradzającego się po zimie życia i nadejścia wiosny. Oba produkty wkłada się do koszyczka, idąc do święcenia pokarmów. Są też nieodzownym elementem świątecznych posiłków. Połączenie ich w jedno danie to nie tylko doskonały, ale też smaczny pomysł.

Zwyczaj faszerowania jajek pojawił się w XIII wieku w Andaluzji, a do wieku XV rozpowszechnił w całej Europie. Dawniej popularnym sposobem na farsz było mieszanie rodzynków, sera i ziół, a następnie smażenie na oleju i polewanie sosem cynamonowym. W Polsce faszerowane jajka zapiekane w skorupkach stały się niezwykle popularne w okresie międzywojennym i często przyrządzano je właśnie z okazji świąt. Uznawane były za potrawę prostą, ale jednocześnie elegancką i dobrze prezentującą się na wielkanocnym stole.

- Do zrobienia farszu najlepiej użyć kiełbasy wędzonej – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. - Doda ona naszemu daniu aromatu, a poza tym taka wędlina ma dłuższą przydatność do spożycia. W firmie Dobrowolscy preferujemy dawny sposób wędzenia – wykorzystujemy wędzarnie opalane drewnem olchowym, gdzie wędliny są wędzone nad żywym ogniem.

Wielkanocne jajka w skorupkach faszerowane kiełbasą
Przepis na 3 porcje po 4 szt.
- 1 Kiełbasa wiejska z Wadowic Dobrowolscy około 100 g
- 7 kurzych jaj
- 1 łyżka śmietany
- 1 łyżka masła
- 1 ząbek czosnku
- rozmaryn lub tymianek
- masło
- olej

Ugotować 6 jaj na twardo. Ostudzić je i delikatnie przeciąć na pół bardzo ostrym nożem razem ze skorupką. Łyżeczką wybrać zawartość skorupek, uważając, aby ich nie uszkodzić. Drobno posiekać jajka. Obrać kiełbasę ze skórki i również drobno ją pokroić. Wymieszać kiełbasę z ugotowanymi jajkami, dodać łyżkę śmietany, łyżkę masła oraz jedno surowe jajko. Doprawić do smaku rozmarynem lub tymiankiem. Dodać ząbek czosnku wyciśnięty przez praskę. Całość dobrze wymieszać do połączenia się składników. Farsz przełożyć do skorupek i posypać rozdrobnioną, posiekaną kiełbasą. Rozgrzać niewielką ilość oleju na patelni. Połówki jaj położyć na patelni farszem do dołu, a skorupkami do góry i smażyć do zarumienienia. Podawać na półmisku udekorowane ziołami. Dla lepszego efektu można podsmażyć kilka plasterków kiełbasy i ułożyć miedzy faszerowanymi jajkami.

Materiał: Marta Mikulska

 

 

Oceń artykuł: 26 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)