Dziś mamy 5 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:
09 marca 2022

Patron Roku 2022. Ignacy Łukasiewicz, czyli tytan pracy oraz innowator

fot. pow.

fot. pow.

Jednym z patronów roku 2022 jest odkrywca i# wynalazca, tytan pracy oraz innowator - Ignacy Łukasiewicz.

Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. W marcu tego roku przypada 200 rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który był pionierem przemysłu naftowego, działaczem niepodległościowym, filantropem i politykiem, ale przede wszystkim skromnym i oddanym innym człowiekiem.

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. W 1832 roku podjął naukę w gimnazjum w Rzeszowie. Niestety z chwilą śmierci ojca w 1836 roku porzucił naukę, by podjąć pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W latach 1850-1852 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonowało studium farmaceutyczne, a także w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji.

Po studiach wrócił do Lwowa i rozpoczął pracę w aptece Piotra Mikolascha, gdzie rozpoczął badania nad ropą naftową.

Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. W praktyce oświetlenie naftowe zastosowano po raz pierwszy 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji w lwowskim szpitalu.

W 1854 roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, by być bliżej terenów roponośnych. Niedaleko Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej. Oprócz nafty wytwarzał smary i oleje do maszyn, a także asfalt oraz rodzaj parafiny – gudrinę.

Jego osiągnięcia zostały nagrodzone medalem i dyplomem uznania za zasługi dla przemysłu naftowego na Wystawie Powszechnej w Wiedniu w 1873 roku. W 1877 roku był organizatorem kongresu naftowego we Lwowie i doprowadził do powstania Towarzystwa Naftowego dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji, które od 1880 roku nosiło nazwę Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Jako społecznik i filantrop propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiści finansował wiele inicjatyw. Z dochodów płynących z nafty wspierał w 1863 roku powstańców styczniowych, którzy walczyli z Rosjanami w Królestwie Polskim. Finansował wyposażenie powstańczych oddziałów, rannym udzielał schronienia w swoim dworku w Chorkówce. Walczył z biedą i problemami społecznymi. Organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby lub inwalidztwa. 

Za działalność charytatywną papież Pius IX w 1873 roku nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem Św. Grzegorza. Ignacy Łukasiewicz  od 1876 roku aż do śmierci intensywnie pracował jako poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie.

Zmarł w Charkówce 7 stycznia 1882 roku na zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zaręcinie.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 79 54

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)