Odblaski ratują życie. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze

fot. KMP Bydgoszcz
Odblaski to niewielkie elementy mające wielką #wagę w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. To dzięki nim pieszy czy rowerzysta jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych czy przejeździe dla rowerów i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie. Noś odblaski!!!
Już wiele zostało powiedziane o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, gdyż wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Jak wiemy przepisy mówią o obowiązkowym ich noszeniu poza obszarem zabudowanym w przypadku, gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika czy ścieżki dla rowerów.
Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe niejednokrotnie skutkujące śmiercią pieszego.
Apelujemy o noszenie elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również w mieście, by po prostu być lepiej widocznym. Szczególne ma to znaczenie na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerów niewyposażonych w sygnalizację świetlną.
W ten sposób w pierwszej kolejności możesz zadbać sam o własne bezpieczeństwo, a odblaski mogą ochronić Twoje zdrowie a nawet życie przed przykrymi konsekwencjami zdarzeń drogowych.
Noś odblaski!!!
Materiał: KMP Bydgoszcz
Czytaj również
- Opel zderzył się z hyundaiem. Sprawca otrzymał mandat
- Rażące wykroczenie kierującego z udziałem dziecka. Stop agresji drogowej
- Oszustwo na pracownika banku. Kobieta straciła 249 tysięcy złotych
- „Trzeźwy poranek i trzeźwa autostrada". Skontrolowano 543 kierujących
- Pożar na nasypie kolejowym. Podpalenie główną przyczyną
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!