Konkurs Historyczny. Uroczystość upamiętniająca w Borównie

fot. Gmina Dobrcz
W piątek, tj. 14 marca br. w Zespole Szkół w Borównie# odbył się Konkurs Historyczny „Marzec ’81 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Dobrcz”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń sprzed 44 lat oraz przypomnienie fenomenu „Solidarności” jako ruchu społecznego, który odegrał kluczową rolę w walce o wolność i demokrację.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 przy dźwiękach muzyki Jacka Kaczmarskiego. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych gości, odbyło się wprowadzenie Pocztu Sztandarowego oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, w tym m.in. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przemysław Sznajdrowski, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, Członek Zarządu Powiatu Bydgoskiego Iwona Lichocka, Wójt Gminy Dobrcz Rafał Modlisz, a także wielu innych znamienitych gości reprezentujących instytucje edukacyjne, naukowe i historyczne.
W swoim przemówieniu Dyrektor Zespołu Szkół w Borównie Jerzy Skarbiński podkreślił znaczenie tamtych wydarzeń, zwracając uwagę na odwagę ludzi, którzy w trudnych czasach komunistycznych podjęli walkę o wolność. Zaznaczył również, jak istotne jest, by młodzież pamiętała o tych wydarzeniach i czerpała z nich inspirację.
Organizatorem wydarzenia był Prezes OSP w Suponinie Mirosław Burczyński, a jego współorganizatorami byli Zespół Szkół w Borównie oraz Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL.
Patronat nad konkursem objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Starosta Bydgoski Piotr Kozłowski, Wójt Gminy Dobrcz oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat wydarzeń z Marca ’81.
Konkurs stanowił nie tylko formę edukacji historycznej, ale także ważny element kultywowania pamięci o wydarzeniach, które miały kluczowy wpływ na losy Polski.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wykorzystał ten podniosły moment i wręczył trzem osobom mieszkającym w naszym regionie, Medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wyróżniono Pana Stanisława Raka - mieszkańca Strzelec Dolnych, Pana Marka Spionka - mieszkańca Stronna oraz pośmiertnie Pana Józefa Żmudę - byłego mieszkańca Niewieścina.
Wszystkim uczestnikom i osobom wyróżnionym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
materiał: Gmina Dobrcz
Galeria



































Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!