Dziś mamy 4 lutego 2023, sobota, imieniny obchodzą:
21 października 2022

Film o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Odbyła się premiera w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W środę 19 października, w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w# Urzędzie Wojewódzkim odbyła się premiera filmu dokumentalnego Mirosława Basaja produkcji TVP pt. „Jerzy, słowa przerwane…”. Organizatorami pokazu byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor TVP3 Bydgoszcz Michał Rybicki.

Podczas premiery wojewoda podkreślił, że to właśnie z Bydgoszczy 38 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko wyruszył w swoją ostatnią drogę.

– W podtoruńskim Górsku został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB. 30 października reżimowe media poinformowały o wydobyciu ciała kapłana z Wisły w okolicy tamy we Włocławku. Jestem dumny, że właśnie tu, w tej historycznej Sali pamiętającej czasy pierwszej Solidarności, odbywa się premiera filmu „Jerzy, słowa przerwane…” poświęconego błogosławionemu księdzu Jerzemu, kapelanowi Solidarności – mówił.

Film autorstwa Mirosława Basaja, który ma w swoim dorobku około 120 dokumentów, nie jest kolejną biografią podającą datę narodzin i śmierci bohatera. Występujące w nim osoby znały osobiście ks. Jerzego Popiełuszko i opowiadają, jaki był prywatnie, a przede wszystkim – na czym polegał fenomen kapelana „Solidarności”.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Beata Adamowicz i Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy gen. Piotr Leciejewski. Obecni byli także przedstawiciele mediów, w tym prezes Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Jolanta Kuligowska-Roszak oraz dyrektor TVP Bydgoszcz Michał Rybicki.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)