Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
27 lutego 2024

Śladami naszej historii. Okruchy Przeszłości

fot. Urząd Gminy w Sicienku

fot. Urząd Gminy w Sicienku

Niedaleko od bydgoskich rogatek, Przedmoście. Na wypadek konieczności prowadzenia wojny obronnej nie przewidywano# długotrwałych działań na Pomorzu, dlatego umocnienia obronne na tym terenie nie zostały w większym zakresie rozwinięte.

Głównie rozbudowywano tzw. umocnienia doraźne, typu polowego. Na Przedmościu Bydgoszczy prace nad budową umocnień rozpoczęto w kwietniu 1939 r. Dotyczyły one jedynie nielicznych terenów, które były zaliczone do nieużytków i obszarów leśnych.
Przyśpieszenie prac nastąpiło w czerwcu, a następnie w lipcu 1939 roku, kiedy to szef sztabu wydał rozkaz rozbudowy umocnień doraźnych. Późne rozpoczęcie budowy spowodowało nieukończenie części prac przed wybuchem wojny. Pozycja obronna Przedmoście Bydgoszczy dzieliła się na trzy części: północną, główną i południową. Część południowa: od Rynarzewa kanałem Noteci do Kanału Bydgoskiego, skąd od Kruszyna rozpoczyna się cześć główna przez Szczutki – Tryszczyn. Część północna rozpoczynała się w Tryszczynie i biegła aż do Brdy, następnie na północ w rejon jezior koronowskich. Po przedłużeniu obrony w kierunku północnym wybudowano pozycje ryglową, która znajdowała się pomiędzy Wojnowem a Trzemiętowem. Przed nimi budowano pozycję przysłaniania (biegła ona od Kanału Bydgoskiego przez Strzelewo – Silno – Trzemiętowo do jeziora Słupowskiego).. Przed wybuchem wojny najlepiej umocniony pas obrony znajdował się między Kruszynem a Osowcem. Na całej linii znajdował się okop strzelecki w dwóch liniach, przed którym umieszczono zasieki z drutu kolczastego, pole minowe, a także zapory i rowy przeciwpancerne.
31 sierpnia 1939 roku 15. DP zmieniła swoje ugrupowanie, organizując ostateczną obronę w pasie od północy w rejonie Trzemiętowa – Wojnowa – Tryszczyna – Kruszyna. Ostateczne przemieszczenie wojsk wynikało z rezygnacji z dotychczasowych planów związanych z Korpusem Interwencyjnym. Miał on zostać wykorzystany w razie próby oddania Niemcom Gdańska. Wprowadzało to duże zamieszanie, gdyż wojska, które stanowiły dotychczas osłonę, znajdowały się na niekorzystnie rozciągniętych pozycjach w razie ataku frontalnego na Polskę. Niestety, większość sił nie dokonała przegrupowania przed 1 IX 1939 roku. 15. DP na północy graniczyła z 9. DP, natomiast na południu znajdowała się już Armia „Poznań”. Dowódcą sił znajdujących się pomiędzy Notecią a Trzemiętowem był płk Albin Skroczyński. To właśnie on zwrócił uwagę na działalność dywersantów, którzy na terenie wsi Kruszyn i Kruszyniec w przededniu wybuchu wojny nasilali swoją działalność. Dwukrotnie przecięli przewody telefonu polowego, utrudniając przez łączność, jednocześnie wycięto 300 metrów kabla. Rozpoczęta przez Niemców wojna nie zaskoczyła Polaków. Inaczej jednak należy powiedzieć o głównych działaniach wojsk 4. Armii niemieckiej, podporządkowanej Armii „Północ”. Najważniejszy atak został skierowany przez Bory Tucholskie na południe od Grudziądza w celu odcięcia wojsk polskich. Stworzyło to ogromne zamieszanie i wymusiło po śpieszne przegrupowania większości Armii „Pomorze”. Przewidywania gen. Władysława Bortnowskiego (dowódcy Armii „Pomorze”) o głównym ataku na linii Piła – Nakło – Bydgoszcz nie sprawdziły się.
W związku z niebezpieczeństwem rozbicia wojsk broniących Przedmościa Bydgoszczy gen. Stanisław Grzmot -Skotnicki (po przybyciu z Borów Tucholskich objął on dowództwo zgrupowania broniącego przedmościa bydgoskiego, zaś Grupą Operacyjną „Czersk” dowodził od pierwszych dni wojny) wydał rozkaz dowódcom 15. i 27. DP (część 27 DP wycofała się z obszarów Borów Tucholskich), aby wycofali się za Brdę i Kanał Bydgoski. Generał Zdzisław Przyjałkowski (dowódca 15 DP) w następujący sposób ocenił ten rozkaz: „Decyzja ciężka do powzięcia przez dowódcę armii i szczególnie ciężka do wykonania dla dywizji bydgoskiej z powodzeniem broniącej swego miasta, ale konieczna i słuszna”. Jeszcze przed nocą wojska 15 i 27 DP rozpoczęły odwrót i podczas przemarszu zetknęły się z dywersją na terenie Bydgoszczy. Obrona Przedmościa powstrzymała przez trzy dni atakujący II K. A., co było sporym osiągnięciem wojsk polskich.

Materiał: Urząd Gminy w Sicienku

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)