Sesja sejmiku województwa. Jakie decyzje zapadły?
fot. Szymon Zdziebło
Na dzisiejszym posiedzeniu sejmik województwa zatwierdził wsparcie# finansowe dla dotkniętych powodzią województw dolnośląskiego i opolskiego. Jednogłośnie przyjął też stanowisko, w którym uczcił pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.
„Męczeńska śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nie była daremna. (…) Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć” – czytamy w stanowisku przyjętym z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego. Gospodarz województwa zapowiedział bogate obchody 40. rocznicy śmierci kapłana podkreślając, że udział w nich „to najlepszy sposób uczczenia wielkiego Polaka”.
Pomoc finansowa dla dotkniętych katastrofalną w skutkach powodzią województw to akt naszej solidarności w powodzianami, żyjącymi obecnie w naprawdę trudnych warunkach. Regionom dolnośląskiemu i opolskiemu przekazujemy po 500 tys. złotych z przeznaczeniem na odbudowę infrastruktury komunikacyjnej (straty dotyczące tej infrastruktury władze obu regionów oszacowały na kilkaset milionów złotych), co jest podstawą do kolejnych kroków popowodziowej odbudowy.
Sejmik zatwierdził nowe stawki dotacji dla operatorów kolejowych obsługujących regionalne połączenia pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem. Zgodnie z umowami z Arrivą i Polregio stawki te podlegają corocznej waloryzacji opartej o aktualne wskaźniki inflacyjne. Uchwała stanowi o korekcie dopłat o średnio 4,5 proc. W wieloletniej prognozie finansowej województwa na dotowanie kolei w przyszłym roku zostały zawarowane środki w wysokości 174 mln złotych. Informację na temat sytuacji w regionalnym publicznym transporcie pasażerskim oraz polityki samorządu województwa w tej dziedzinie przedstawił dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Wiktor Plesiński.
Raport o stanie wojewódzkich inwestycji drogowych zaprezentował dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski.
Po intensywnej debacie sejmik przyjął uchwałę o planowanym połączeniu funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy – w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu – w jeden organizm. Efektem przyszłej fuzji będzie ujednolicenie i podwyższenie standardów świadczonych usług medycznych oraz obniżenie kosztów (według szacunków o 900 tys. złotych rocznie, co powinno zapewnić wszystkim trzem placówkom płynność finansową) przy niezmniejszonym poziomie zatrudnienia personelu medycznego i większej nawet dostępności świadczeń. Dzisiejsza decyzja sejmiku oznacza, że projekt właściwej uchwały o przyszłej fuzji zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym – będą go opiniować zrzeszające pracowników placówek organizacje związkowe.
Sejmik zatwierdził wsparcie finansowe dla samorządu Bydgoszczy z przeznaczeniem na uzupełnienie montażu finansowego budowy sali treningowej w kompleksie sportowym Zawisza (dwie kondygnacje, 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni, hala lekkoatletyczna i hala strzelecka) oraz na organizację teatralnego Festiwalu Prapremier 2024. Wartość planowanych dotacji to odpowiednio 4,5 mln i 100 tys. złotych. Uchwalił też dotację dla parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrówce Królewskiej w powiecie grudziądzkim z przeznaczeniem na pilny remont dachu zabytkowego kościoła parafialnego.
Na początku sesji odbyła się ceremonia dekoracji marszałka Piotra Całbeckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP, przyznanym na wniosek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska odebrała z rąk prezesa bractwa Leszka Polaka pamiątkowy ryngraf.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
- Organizacja lekcji religii w szkołach. Planowane zmiany przepisów
- Wypoczywają w naszym regionie. Wizyta dzieci z powiatu nyskiego
- 614. rocznica bitwy pod Koronowem. Bitwa z Krzyżakami
- Program "Aktywny Rodzic". Można skorzystać z dwóch różnych świadczeń
- Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników wojska. "Nieustanna walka"
Dodaj komentarz
Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Co do dyspozycji?
Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego# przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2800 pojazdów, w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.
(czytaj więcej)Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne także są pestki
Owoce i warzywa jemy cały rok. Najsmaczniejsze są# te sezonowe.
(czytaj więcej)Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu
Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!