Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
06 listopada 2024

Przepust blokuje dostęp do zalewu. Utrudnienia w Samociążku

fot. freepik

fot. freepik

Przepust drogowy odprowadzający wodę z drogi #powiatowej znajdujący się na działce w Samociążku blokuje służbom ratunkowym dostęp do Zalewu Koronowskiego. Koronowski samorząd wystąpi do Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy o zmianę lokalizacji przepustu. Niestety, procedura uzyskania pozwolenia wodnoprawnego jest długa i może potrwać nawet rok!

Niedawno radny Rady Miejskiej w Koronowie Adam Brona zwrócił się za pośrednictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Koronowie do burmistrza „w sprawie dostosowania działki gminnej nr 6 obręb Samociążek do stany użytkowego według jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania”.

– Zwracam się z prośbą o podjęcie niezbędnych kroków mających na celu dostosowania działki numer 6, obręb Samociążek, do stanu używalności zgodnie z jej przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako 2KX. Jest to umotywowane brakiem dostępu do zbiornika Zalewu Koronowskiego dla służb ratunkowych na bardzo długim odcinku licząc od jeziora Białego aż do okolic Tuszyn. Jest to również dostęp, o który spora liczba mieszkańców prosi od dłuższego czasu – zaapelował radny Brona.

"Uzyskanie zgody może potrwać około 12 miesięcy”.

Na początku października odpowiedzi udzielił zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Wskazana działka łączy się z drogą powiatową nr 1225C, pod którą znajduję się przepust drogowy. Urządzenie zostało usytuowane przez zarządcę drogi powiatowej i ma za zadanie ułatwić przepływ i odprowadzanie wody. Aby utworzyć przejście do linii brzegowej należałoby usunąć przepust drogowy, co wiąże się z pozbawieniem możliwości odprowadzania wody pochodzącej m.in. z pasa drogowego. Obecnie urządzenie spełnia swoją funkcję – podkreślił wiceburmistrz Koronowa.

Wiceburmistrz Marszelski poinformował również, iż: – Niezależnie Gmina wystosuje pismo do Zarządcy drogi wyższej kategorii zawierające wniosek o zmianę lokalizacji przepustu drogowego w celu utworzenia przejścia do linii brzegowej. Należy jednak pamiętać, iż przepust drogowy jest urządzeniem wodnym - rozumie się przez to urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym: obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych (…). W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku właściciel nieruchomości winien złożyć wniosek o likwidację tego przepustu, która wiąże się z wydaniem decyzji wodnoprawnej. Uzyskanie zgody na likwidację urządzenia może potrwać około 12 miesięcy.

Ponadto Gmina wystąpi z wnioskiem do ZGKiM w Koronowie Sp. z o.o. o wydanie opinii w zakresie udrożnienia i przygotowania przejścia tak aby nie naruszyć przepustu znajdującego się w okolicy działki ewid. nr 6 – wyjaśnił wiceburmistrz Koronowa.
Na koniec wiceburmistrz Marszelski zapowiedział, iż – O uzyskanych odpowiedziach poinformujemy Pana w odrębnej korespondencji.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto #górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8. Kujawsko-Pomorskiej #Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)