Dziś mamy 21 stycznia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:
11 lipca 2024

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy". Drogi powiatu bydgoskiego

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane# na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo jego niechronionych uczestników.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć zachowując rozwagę i stosując się do przepisów ruchu drogowego.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci dołączyli wczoraj (11.07.2024) do wojewódzkich działań „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 105 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 47 wykroczeń popełnionych przez samych niezmotoryzowanych. 2 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 45 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 77 z nich skończyło z mandatem karnym, a 28 z pouczeniem.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
- przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 83 76

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)