Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:
18 marca 2025

Obradował sejmik. Radni przyjęli stanowisko i szereg sprawozdań

fot. UMWKP

fot. UMWKP

Sejmik województwa przyjął podczas# poniedziałkowych obrad przygotowane z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego stanowisko z apelem do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zatwierdził też tegoroczne dotacje na ochronę zabytków.

Sesję rozpoczął zespół ukraińskich śpiewaków „Szmaragdy”, działający przy świetlicy ukraińskiej w Bydgoszczy. To wyraz naszej łączności z narodem ukraińskim od trzech lat opierającym się rosyjskiej agresji.

– Marsz narodów Europy ku wolności się nie skończył. Musimy być solidarni z tymi, którzy wciąż muszą o nią walczyć. W Ukrainie, trzy lata od rozpoczęcia wojny, wciąż giną ludzie! Mam nadzieję, że doczekamy tryumfu zjednoczonej Europy, a kraje takie jak Ukraina będą mogły się czuć bezpieczne w swoich granicach, w swoim domu – mówił, zwracając się m.in. do obecnych na sali Ukraińców, marszałek Piotr Całbecki.

Sejmik przyjął informację o stanie bezpieczeństwa publicznego (przedstawioną przez komendanta wojewódzkiego policji insp. Jakuba Gorczyńskiego) oraz raporty o funkcjonowaniu systemu ratowniczo-gaśniczego (ten dokument zaprezentował komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Rafał Świechowicz) i programu profilaktyki antyalkoholowej oraz o stanie inwestycji drogowych i działaniach w ramach wojewódzkiego programie opieki nad zabytkami.

Sejmik przyjął też uchwałę o podziale tegorocznych dotacji na ochronę zabytków. Udzielamy 213 grantów o łącznej wartości 1,8 mln zł.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)