Obowiązki właścicieli psów. Zasady odpowiednich warunków bytowania

fot. Gmina Dobrcz
Zasady dotyczące trzymania psa# oraz obowiązki jego właściciela.
Właściwe warunki
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psa przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do świeżej wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry.
Obowiązkowe szczepienia ochronne i leczenie
Leczenie psa jest obowiązkiem ciążącym na jego właścicielu. Każdy właściciel czworonoga musi pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek jego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3-go miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Szczepienie jest usługą komercyjną, oferowaną przez specjalistów weterynarii i gmina Dobrcz nie pośredniczy w organizowaniu akcji szczepiennych. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów
Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga gdzie mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności i należytej kontroli swojego psa w miejscach ogólnodostępnych, nakłada bowiem na właściciela czworonogów art. 77 kodeksu wykroczeń („ Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”).
Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu znajdziemy w akcie prawa miejscowego - Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobrcz, przyjętym uchwała Rady Gminy Dobrcz.
Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników, obiektów sportowych czy handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.
Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. Tę kwestię ściśle regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166 : „ Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.”
Pogryzienie
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicia szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia), wówczas posiadacz który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. W przypadku pogryzienia innej osoby, właściciela psa może spotkać odpowiedzialność karna w zależności od skutków takiego zdarzenia.
Głośne szczekanie
Psy lubią szczekać o każdej porze. O ile okazjonalne szczekanie psa nie przysporzy właścicielowi żadnych problemów – o tyle nagminne „koncerty” czworonoga mogą już stanowić problem w świetle przepisów prawa wykroczeń jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie szczekanie nocą – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”. W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe hałasowanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów, może zachodzić odpowiedzialność właściciela na podstawie wymienionego przepisu.
Długotrwałe szczekanie psa może również spowodować zainteresowania się jego losem przez organizacje działające na rzecz poprawy losu zwierząt lub spowodować zgłoszenie sytuacji do sprawdzenia przez dzielnicowego w ramach obchodu danego rejonu.
Uprzątanie nieczystości
Posiadanie psa wiąże się również z obowiązkiem posprzątania po nim odchodów w miejscach ogólnodostępnych. Niezastosowanie się do tego obowiązku jest zagrożone mandatem do 500 zł. Pozostawianie psich odchodów w przestrzeni publicznej stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dla dzieci, które są bardziej narażone na kontakt z bakteriami i larwami. Rozkładające się odchody mogą przenosić szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty. Brak sprzątania po psie prowadzi do pogorszenia estetyki miejsc publicznych i brak komfortu użytkowania wspólnych przestrzeni. Sprzątanie po psie jest oznaką odpowiedzialności i szacunku dla innych mieszkańców oraz świadectwem dobrego wychowania.
Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Posiadanie psa wiąże się z konkretnymi obowiązkami, jakie na właściciela czworonoga nakładają przepisy prawa.
materiał: Gmina Dobrcz
Czytaj również
- Mają ogromne znaczenie dla ekosystemu. Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów
- Dzisiaj Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego obchodzimy 21 marca?
- Wiele zmian w przepisach. Rodzicu - poznaj swoje prawa!
- Nowe rozwiązanie wspierające. Urlop dodatkowy dla rodziców wcześniaków
- Oszuści podszywają się pod ZUS. Uwaga na fałszywe maile!
Dodaj komentarz
Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie #poświęcone weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety #Jędrzejewskiej 21 marca zostanie podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!