Dziś mamy 4 lutego 2023, sobota, imieniny obchodzą:
02 grudnia 2022

Kontrowersje związane z planem likwidacji laboratorium. „Nic się nie zmieni dla pacjentów”!

fot. pixabay

fot. pixabay

Taką deklarację złożyła dyrektor Samodzielnego Publicznego# Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koronowie podczas środowej (30 listopada) sesji koronowskiej Rady Miejskiej. Dyrektor SPZOZ podkreśliła, że po likwidacji laboratorium w Koronowie, za badania laboratoryjnych próbek pacjenci nie będą płacić!

Koronowską społeczność zbulwersowała informacja o planach likwidacji laboratorium Przychodni Zdrowia w Koronowie. Na ten temat w mediach społecznościowych pojawiło się szereg wpisów i komentarzy. Zareagowała na nie dyrektor SPZOZ w Koronowie Dorota Maciejewska. (Informację dyrektora zamieszczonej na stronie internetowej Przychodni, publikujemy poniżej).

Sprawa likwidacji laboratorium była omawiana podczas środowej sesji koronowskiej Rady Miejskiej. Podczas obrad wypowiadali się radni, przedstawiciel związku zawodowego działającego w Przychodni - NSZZ „Solidarność” oraz dyrektor SPZOZ w Koronowie Dorota Maciejewska.

Przedstawiciel „Solidarności” podkreślił, że dla związku zawodowego najważniejsze jest zachowanie miejsc pracy dla pracowników laboratorium. Zasugerował, że po likwidacji laboratorium w Koronowie, w przyszłości pacjenci będą ponosić „dobrowolne opłaty”.

Sugestia związkowca o opłatach spotkała się ze zdecydowaną ripostą dyrektor Maciejewskiej. Szefowa koronowskiego SPZOZ podkreśliła, że badania dla pacjentów są i będą bezpłatne! Wynika to bowiem z kontraktu zawartego przez Przychodnię z Narodowym Funduszem Zdrowia na Podstawową Opiekę Zdrowotną. Likwidacja laboratorium nie będzie miała wpływu na dostępności pacjentów do badań. Dla nich nic się nie zmieni, gdyż nadal będą oddawać krew czy inne próbki w Koronowie. To Przychodnia podpisze umowę z innym laboratorium (po przeprowadzonym konkursie i wybraniu najkorzystniejszej oferty). Taka sytuacja miała zresztą już miejsce latem (koronowskie laboratorium nie prowadziło wówczas badań), a próbki badało inne laboratorium. Dyrektor Przychodni podkreśliła, że po likwidacji laboratorium „dla pacjentów nic się nie zmieni”, a całkiem możliwe, że zyskają na przeprowadzonych zmianach.

Dyrektor przyznała, że po zamknięciu laboratorium (z przyczyn ekonomiczno – kadrowych) trzy osoby będą musiały szukać zatrudnienia poza Przychodnią w Koronowie, a jego kierownik przejdzie na emeryturę.


Informacja dyrektora SPZOZ w Koronowie
„W odpowiedzi na zamieszczone przez osoby trzecie w mediach informacje o planach likwidacji laboratorium informujemy, iż SPZOZ w Koronowie w ramach udzielanych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ma obowiązek zapewnić pacjentom dostęp do gwarantowanych badań laboratoryjnych. Tym samym jakiekolwiek zmiany organizacyjne w SPZOZ nie pozbawia pacjentów możliwości wykonywania tych badań w placówce. W przypadku pytań i wątpliwości Dyrektor SPZOZ pozostaje do dyspozycji pacjentów udzielając informacji telefonicznie oraz osobiście w budynku administracji we wtorki w godzinach 11:00 - 12:00”.

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)