Dziś mamy 6 grudnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
06 listopada 2024

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

fot. pixabay

fot. pixabay

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie# umów dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

Cyfrowe kompetencje od przedszkola – inwestycja w przyszłość

W przedszkolach treści edukacyjne będą dostosowywane do wieku dzieci, aby kształtować ich odpowiedzialne podejście do mediów cyfrowych, rozwijać umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia oraz promować zasady higieny cyfrowej. Dzięki pięciu nowym projektom ta wizja wkrótce stanie się rzeczywistością:

  • „Liderki i liderzy przedszkolnej edukacji cyfrowej”, projekt Stowarzyszenia Robisz.to
  • „Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego” , projekt Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”
  • „ZDROWO-CYFROWO W PRZEDSZKOLU”, projekt Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie
  • „Cyfrowi Eksperci w przedszkolach w podregionie bielskim, gliwickim, rybnickim i tyskim”, projekt Akademii Humanitas
  • „Cyfrowi Eksperci w przedszkolach w podregionie bytomskim, częstochowskim, katowickim i sosnowieckim”, projekt Akademii Humanitas

Tematyka szkoleń obejmie m.in. wykorzystywanie TIK, aktywizację metod kształcenia czy zwiększenie świadomości higieny cyfrowej wśród rodziców. Uczestnicy w swoich lekcjach będą wykorzystywać nowoczesne metody i formy nauczania. Dzięki zdobytym kompetencjom będą mogli jeszcze skuteczniej przekazywać wiedzę najmłodszym, co stworzy solidne fundamenty dla ich dalszej edukacji na poziomie szkolnym.

Wsparcie dla starszych uczniów – kontynuacja edukacji cyfrowej

Edukacja cyfrowa nie kończy się na przedszkolach. Aby dorośli obywatele stali się świadomymi użytkownikami nowych technologii, konieczne jest, aby zdobywali wiedzę na ich temat przez długi czas. Dlatego podejmowane są działania na rzecz szkoleń i rozwoju kompetencji wśród nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To oni mają bezpośredni wpływ na edukację dzieci w zakresie umiejętności cyfrowych oraz rozpowszechniają wiedzę na temat cyfrowej higieny i bezpieczeństwa wśród rodziców. W ramach dwóch projektów Fundacji Orange „Szkoła jutr@” i „Edukacja na cyfrowo” specjaliści przeszkolą 6 362 nauczycieli.

Szkolenia będą odbywały się w formie stacjonarnej oraz online, a w programie znajdą się m.in.: cyberbezpieczeństwo, cyberprzemoc, higiena cyfrowa, krytyczne myślenie, prawo autorskie oraz sposoby weryfikacji fake newsów.

Podczas spotkań uczestnicy nauczą się, jak organizować lekcje, biorąc pod uwagę poziom nauczania oraz różne metody, które zaangażują uczniów. Będą korzystać z urządzeń, programów, usług internetowych oraz cyfrowych materiałów edukacyjnych. Dodatkowo nauczą się, jak samodzielnie tworzyć materiały edukacyjne, które będą mogli wykorzystywać w codziennej pracy z dziećmi.

Pełną listą umów i więcej informacji o projektach można znaleźć się na stronie CPPC: 

  1.  Nauczyciele szkolni
  2.  Nauczyciele przedszkolni

O Centrum Projektów Polska Cyfrowa

CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.`

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto #górnicze. Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny

System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8. Kujawsko-Pomorskiej #Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)