Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
02 sierpnia 2022

Jarmark Cysterski w Koronowie. Stoczono Bitwę na „ubitej ziemi”

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

Po blisko trzech latach przerwy (spowodowanej pandemią) w# ostatni weekend lipca zorganizowano Jarmark Cysterski w Koronowie. Była to już XVIII edycja tej popularnej imprezy. Poprzednia miała miejsce w roku 2019.

Organizatorem dwudniowego (30-31 lipca) festynu przy ul. Klasztornej był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie. Program jarmarku zakładał zabawę na całe dni. Były między innymi koncerty, spektakle średniowieczne, inscenizacje historyczne i wiele innych atrakcji.

Uroczyste otwarcie Jarmarku Cysterskiego rozpoczęło się z hukiem salw artyleryjskich z bombard i pokazów walk rycerskich. Na miejscu widzowie mieli szansę zobaczyć rekonstruktorów poprzebieranych w zbroje, z herbami i typowym dla szlachty rynsztunkiem. Chętni mogli brać udział w zabawach dworskich, a także zapoznać się z obozem rzemieślników. Nie brakowało też musztry z udziałem piechoty i pierwszego turnieju rycerskiego, gdzie rycerze, stojąc na „ubitej ziemi”, skrzyżowali ze sobą miecze.

Po półtorej godziny pojedynków Teatr Rozrywki Trójkąt wystąpił ze spektaklem średniowiecznym „Czego nie wiecie o królach”, który zakończył się wieczorną inscenizacją historyczną z udziałem machin oblężniczych, efektów pirotechnicznych, rycerzy i szlachty. Zakończono pierwszy dzień jarmarku na muzycznych widowiskach. Pierwszym był pokaz tancerzy Fireshow, którzy zaprezentowali rozmaite sztuczki związane z ogniem. Na końcu odbył się koncert, na który mogło czekać dużo osób, mowa tutaj o formacji Percival, którą niektórzy mogą znać z albumu „Równonoc” Donatana, bądź ze skomponowanej przez nich ścieżki dźwiękowej w grze Wiedźmin 3. O północy zakończył się pierwszy dzień jarmarku.

Następnego dnia w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny w Koronowie odbyła się msza święta z udziałem rycerstwa. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na kolejne pokazy. Rozpoczęto tym razem tanecznie z grupą Amoroso i pojedynkami na kopie i pokazy sprawności rycerskich. Później ponownie Teatr Rozrywki Trójkąt wystąpił ze spektaklem, tym razem „Pieśni ucieszne”.

O 15:00 przyszedł czas na kulminację jarmarku. O 15:00 odegrano inscenizację Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem z 1410 r. Była to istotna bitwa, która zaważyła o wyniku wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Miała ona miejsce po nieudanym oblężeniu Malborka, kiedy wojska Państwa zakonu krzyżackiego w odwecie ruszyły szlakiem cysterskim, aby zająć klasztor znajdujący się w Koronowie. Armia Władysława Jagieły się wycofała i zajęła Koronowo. Ostatecznie bitwa się rozegrała około 7 km od miejscowości, na wzgórzu gdzie doszło do serii pojedynków rycerzy i ich giermków. Była to w rzeczywistości wielka arena, którą niedawno na jarmarku cysterskim postanowiono odegrać.

Po zakończeniu inscenizacji publiczność mogła się przyłączyć do zatańczenia dawnych tańców z grupą Amoroso, po czym oficjalnie wręczono nagrody zwycięzcom sobotniego turnieju rycerskiego. O 17:30 oficjalnie zakończono imprezę.

Źródło: UM w Koronowie

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)