Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
07 września 2022

Dowiedzieli się jak jedli przodkowie. Przez dwa dni to gotowali to samo

fot. Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy

fot. Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy

„Kuchnia pałucka od neolitu i w pandemii” to nazwa projektu, w którym# uczestnicy poznawali jak żywili się nasi przodkowie a także mieli okazję samodzielnie przygotowywać posiłki.

Wszystko działo się podczas harcerskiego biwaku Związku Harcerstwa Pomorza i Kujaw dla dzieci i młodzieży pn. PYRA 2022, który odbył się w miniony weekend (3-4 września) w gościnnych progach świetlicy wiejskiej w Prądocinie.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Powiat Bydgoski, a organizatorem była Fundacja Wszystkich Pokoleń, która wspiera niezależne organizacje harcerskie.Przede wszystkim królowała zasada, że uczestnicy biwaku muszą samodzielnie przygotować wszystkie potrawy z jak najmniej przetworzonych produktów. W swojej istocie potrawy miały nawiązywać do prymitywnych początków ludzkości z nutą pałuckich smaków. Tak więc, żadnego cukru! Słodziliśmy tylko miodem. Żadnych przypraw z paczki! Doprawialiśmy wszystko świeżymi ziołami. Dwa dni bez kupnego chleba! Uczestnicy sami mielili żyto i pszenicę na mąkę, z której wypiekali podpłomyki oraz dodawali do placków ziemniaczanych. Królowała kasza na kilka sposobów, surowe i gotowane warzywa. Dla niektórych wielką niespodzianką było zjedzenie po raz pierwszy w życiu takich rzeczy jak żołądki drobiowe, serca czy wątróbki w sosie własnym. Hitem okazały się chipsy ziemniaczane z obierek pieczone nad ogniskiem, kukurydza z ognia i podpłomyki żytnie z miodem oraz samodzielnie przygotowany kompot śliwkowo gruszkowy.

Materiał: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 17 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)