Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:
03 sierpnia 2022

Czy OSP Wtelno wejdzie do KSRG? Zdania są podzielone

fot. OSP Wtelno (archiwalne)

fot. OSP Wtelno (archiwalne)

Gmina Koronowo „pod względem wskaźników ochrony przeciwpożarowej prowadzonych przez# Państwową Straż Pożarną jest oceniana na wysokim poziomie” – nie ma więc potrzeby, aby Ochotniczą Straż Pożarną we Wtelnie włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tak uważają władze gminy Koronowo.

Na terenie gminy Koronowo cztery jednostki OSP należą do KRSG. O przyjęcie do KSRG ubiega się OSP Wtelno. Na wiosennej sesji Rady Miejskiej Koronowa radna gminy Mirosława Holka zapytała o przyszłość jednostki OSP Wtelno.

– Proszę o informację, dlaczego Ochotnicza Straż Pożarna we Wtelnie nie otrzymała zgody władz gminnych na włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pomimo że w 2021 roku była przewidziana do włączenia przez Komendę Główną PSP – zapytała radna Holka.

Radna przedstawiła argumenty za włączeniem jednostki do KSRG. – Plan zakłada, że w latach 2021-2024 Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy poszerzy się o 513 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z całej Polski. Jednostka OSP we Wtelnie posiada prawie pełne wyposażenie wymagane dla jednostek objętych KSRG, które stale jest uzupełniane, a wyszkolonych druhów jest znacznie więcej od ilości wymaganych. Jednostki włączone do KSRG otrzymują co roku dotację z budżetu państwa za bycie w systemie oraz dodatkową wypłatę za każdy wyjazd. Te środki obniżają koszty finansowania jednostki przez samorząd gminny. W związku z powyższym wnioskuję o wydanie zgody na włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtelnie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – wskazała radna Holka.

Zielona gmina

Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Koronowa Piotr Kazimierski, który nie zgodził się z argumentacją radnej Holki.
– W odpowiedzi na pytanie w sprawie włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ochotniczej Straży pożarnej we Wtelnie informuję panią radną, że nasza gmina pod względem wskaźników ochrony przeciwpożarowej prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną jest oceniana na wysokim poziomie (kolor zielony) – podkreślił na wstępie wiceburmistrz Koronowa Piotr Kazimierski.

Wiceburmistrz wyjaśnił, co następuje. – Na tak dobry wynik składa się przynależność czterech jednostek do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz poziom wyszkolenia i wyposażenia pozostałych czterech jednostek OSP niebędących w systemie KSRG. Cztery jednostki, które nie są w systemie zapewniają nam bezpieczeństwo na wypadek oddelegowania któregoś z zastępów KSRG w rejon poza gminę Koronowo. Rozmieszczenie jednostek KSRG jest przemyślane i uwarunkowane położeniem geograficznym jednostek. Korzyści płynące z bycia członkiem KSRG są nieadekwatne do wymogów oraz kosztów. W 2020 roku stawka bazowa wynosiła 2 tys. zł i 65 zł za wyjazd, a w poprzednich latach kwoty były znacznie wyższe. Z roku na rok dotacje za wyjazdowość są obniżane i tak za rok 2021 wynosi tzw. kwota bazowa 1 tys. 600 zł plus 60 zł za wyjazd. A więc widoczna jest tendencja spadkowa i będzie się ona raczej utrzymywała – podał dane Kazimierski.

W konkluzji Kazimierski zapewnił, że: – W związku powyższym pragnę poinformować i zapewnić, iż na bieżąco monitorujemy sytuacje bezpieczeństwa przeciwpożarowego gminy Koronowo, jak również zasadność wprowadzenia OSP Wtelno do systemu KSRG.

Czyli póki co nie ma planów włączenia OSP Wtelno do KSRG.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

Doświadczasz przemocy w rodzinie? Oto gdzie powinieneś się skontaktować

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa# Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologiem można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
0

Policja przestrzega przed upałami. Czym grozi zlekceważenie temperatury?

Policja przypomina, by w czasie jazdy, nie lekceważyć wysokich temperatur. Upał ma# wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcje kierowcy. Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)