Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
24 września 2018
Rolnicy kontraktowi mają problem z dostawą do nakielskiej cukrowni

Buraka i cukru będzie mniej?

fot. JG

fot. JG

17 września symbolicznie został rozpalony piec w nakielskiej cukrowni. Tym samym rozpoczęła się kampania, która potrwa do 2 stycznia.

Jak tydzień temu informowaliśmy, nakielska cukrowania do której dostarczają buraki rolnicy z kilku powiatów, w dniu 20 września ruszyła z produkcją. 138 w historii zakładu kampania potrwać ma do 2 stycznia. Planuje się przerobić 721 tysięcy ton buraka.

Nim ruszyła kampania spekulowano możliwością osiągnięcia dobrego wyniku w tegorocznej kampanii. Powodem maja być niskie plony buraka cukrowego z powodu klęski suszy. Niektórzy rolnicy obawiają się, czy będą czekać ich konsekwencje w przypadku niewyrobienia kontraktu tj. dostarczenia mniejszej ilości surowca niż się zobowiązali. Dzięki umowom, rolnicy otrzymują wyższe ceny za surowiec ale jednocześnie zobowiązują si do dostarczenie go w odpowiedniej ilości. Normlanie chodzi tak naprawdę o ograniczenie skupu buraka w wyższej cenie. Poza kontraktowcy otrzymują znacznie gorsze warunki zakupu przez cukrownię.

W tej sprawie zabrał głos m.in. Piotr Maj, skarbnik okręgowego zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy, rolnicy nie będą w stanie dostarczyć zakontraktowanej ilości buraków i w efekcie nie będzie zaplanowanej ilości cukru. - O ile w poprzednich latach z hektara rolnicy uzyskiwali ponad 60 do 70 ton surowca, to w tym roku średnio plony wynoszą ok. 35 ton buraka. Zawartość cukrów w korzeniu jest dość wysoka, bo wynosi ponad 17, nawet do 19% (tzw. polaryzacja – dop. red). Jednak nawet w przypadku 19-procentowej polaryzacji, przy tak niskich plonach nie uda się dostarczyć zakontraktowanej ilości ton buraka. To efekt suszy, która nawiedziła nasz kraj w tym roku. Związek Plantatorów porozumiał się z władzami cukrowni i w efekcie nie będzie nakładanych kar na rolników. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek – podkreślił Piotr Maj.

Oznacza to, że cukrownia przerobi mniejszą ilość surowca, który jest wydajniejszy, ale w efekcie końcowym wyprodukuje mniej cukru, o ile nie uzyska surowca z innych terenów.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Cenne znaleziska. Epoka brązu w Popowie nad Gopłem

"To co znalazłam od razu wydało mi się starożytne, jednak dopiero archeolodzy określili #dokładnie ich pochodzenie i przeznaczenie. To grot i skrobak z epoki brązu" – mówi Anna Dąbrowska, członek Stowarzyszenia Historyczno - Archeologicznego „Bractwo” z województwa Kujawsko - Pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)